Ministerstwo Energii: nie ma jeszcze decyzji o budowie elektrowni jądrowej

Depositphotos/TTstudio

W nawiązaniu do pojawiających się w mediach doniesieniach dotyczących decyzji w zakresie budowy elektrowni jądrowej Ministerstwo Energii poinformowało, że jeszcze nie zapadła żadna decyzja w tej sprawie.

– Wielokrotnie już podkreślałem – a dziś robię to po raz kolejny – że budowa elektrowni jądrowej w Polsce to jeden ze scenariuszy rozwoju polskiej energetyki i polskiego miksu energetycznego, który poważnie rozważamy w ME. Jednocześnie podkreślam, że do tej pory nie została podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie– zaznaczył minister Tchórzewski. Szef resortu energii zwraca również uwagę, że decyzja o takiej inwestycji musi uzyskać akceptację rządu. – A tej jeszcze nie ma – zaznaczył.  

Minister Tchórzewski zaznacza również, że Ministerstwo Energii śledzi rynek i pojawiające się  propozycje technologiczne. – Analizujemy i przyglądamy się różnym rozwiązaniom, czego przykładem są wyjazdy studyjne naszych specjalistów do Chin, Korei, Szwecji czy Stanów Zjednoczonych – przypomina.

Tchórzewski zwrócił uwagę, że są bardzo istotne argumenty za tym, aby taka elektrownia w Polsce powstała. Jednym z nich jest zeroemisyjność technologii jądrowej. – Nowoczesna energetyka węglowa gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne na lata. Opracowując warianty miksu energetycznego musimy jednak brać pod uwagę kwestie związane z wymogami unijnymi w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla. – zauważa minister Tchórzewski. – Dlatego w naszym miksie energetycznym należałoby uwzględnić pracujące stabilne źródło zeromemysyjne. Jest nim bez wątpienia elektrownia jądrowa – podkreśla.