Sieci średnich napięć. Automatyka zabezpieczeniowa i ochrona od porażeń – wkrótce w księgarniach

Publikacja „Sieci średnich napięć. Automatyka zabezpieczeniowa i ochrona od porażeń” autorstwa Witolda Hoppela pojawi się na rynku wydawniczym na początku listopada.

W elektrotechnice znana jest dobrze jedna z najważniejszych zasad: „Bezpieczeństwo ludzi jest najważniejsze w każdej instalacji elektrycznej. Układy automatyki zabezpieczeniowej w sieciach elektrycznych to skomplikowane urządzenia techniczne, obecnie wykonywane prawie wyłącznie z wykorzystaniem techniki mikroprocesorowej, które umożliwiają maksymalną ochronę przed skutkami zakłóceń. Chociaż zabezpieczenia nie są środkiem ochrony od porażeń i innych oddziaływań na ludzi, to ich prawidłowa konstrukcja i nastawienia przyczyniają się do technicznego bezpieczeństwa urządzeń, a przez to do bezpieczeństwa ludzi.

 

Książka dr. inż. Witolda Hoppela traktuje właśnie o tym istotnym zagadnieniu. Jest też zwieńczeniem jego wieloletniej pracy zawodowej – jako wybitnego nauczyciela akademickiego – całe życie związanego z Politechniką Poznańską, ale również praktyka. Był jednym z głównych twórców systemu zabezpieczeń CZIP powszechnie stosowanego w polskich sieciach SN. Autor jest także wieloletnim szkoleniowcem koncernów energetycznych.

 

Autor w książce zebrał swój cały dorobek naukowy oraz praktyczny i opisał problematykę sieci średnich napięć na 3 płaszczyznach:

1) sposoby pracy punktu neutralnego sieci SN,

2) ochrona od porażeń przy dotyku pośrednim,

3) dobór nastaw zabezpieczeń.

 

Prezentowana książka znajdzie z pewnością uznanie i wielu Czytelników pośród projektantów  i użytkowników sieci elektroenergetycznych, inżynierów elektryków, dystrybutorów energii elektrycznej, ale także wśród studentów kierunków elektrotechnika czy energetyka.

 

Publikację polecamy szerokiemu gronu Czytelników – m.in.: projektantom i użytkownikom sieci energetycznych, inżynierom zajmującym się automatyką zabezpieczeniową zakładów przemysłowych, inżynierom w spółkach dystrybucyjnych energetyki, operatorom systemów dystrybucyjnych i przesyłowych itp. Będzie to jednak również doskonała lektura dla studentów wydziałów elektrycznych i energetycznych wyższych uczelni technicznych, doktorantom czy słuchaczy studiów podyplomowych.

 

Tytuł: Sieci średnich napięć.

Podtytuł: Automatyka zabezpieczeniowa i ochrona od porażeń

Wydanie: Wyd. 1

Autor: Witold Hoppel

Liczba stron: 380

ISBN: 978-83-01-19346-1

Format: B5

Oprawa: miękka

Cena: 79 zł

EPUB/MOBI – tak

IBUK – tak

Data premiery: 2017-11-02

 

Słowa kluczowe: sieci elektroenergetyczne, elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa (EAZ), ochrona od porażeń, punkt neutralny, przekaźniki, zabezpieczenia, zwarcia, zwarcia doziemne, elementy sieci, schematy zastępcze sieci, sieci i instalacje nn (mało istotne – proponuję wyrzucić), sieć TN, sieć TT, dotyk pośredni, stacja SN/nn, algorytm projektowania instalacji uziemiającej, metoda  składowych symetrycznych, wielkości ziemnozwarciowe, napięcia rażeniowe, instalacja uziemiająca, prąd uziomowy, asymetria w sieci, krzywa rezonansowa, zabezpieczenia ziemnozwarciowe, sieć skompensowana, rezystor, obliczanie prądów zwarciowych, automatyka SPZ, automatyka SZR, dobór nastaw, elektrownie lokalne.

 

Zapraszamy do lektury!